Uppdrag

Vinge företräder Bygghemma vid förvärv av Outl1.se

26 juli 2019 M&A

Vinge har företrätt Bygghemma Sverige AB i samband med förvärv av 51 procent av aktierna i Outl1.se med en option att förvärva resterande 49 procent inom 3-4 år.

Bygghemma Group är den ledande onlinebaserade leverantören av hemförbättringsprodukter i Norden. Bygghemma Group omsatte ca 5 miljarder kronor 2018, har huvudkontor i Malmö och är noterat på Nasdaq Stockholm. Outl1.se är en ledande online-aktör i Sverige inom hem-, hushålls- och fritidsprodukter och har under de senaste fem åren uppvisat en genomsnittlig årlig tillväxt om 67 procent och omsatte 2018 drygt 100 miljoner kronor. Outl1.se kommer att konsolideras inom Bygghemma Groups DIY-segment.

Vinges team har bestått av Kristian Ford tillsammans med bland andra Philip Åberg, Tilda Hall, Jessica Salomonsson och Daniel Melander Björner (arbetsrätt).
 

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026