Uppdrag

Vinge har företrätt Ventech i samband med investering i Mindler

14 april 2020

Vinge har agerat rådgivare till Ventech, en av Europas ledande VC-firmor inom Seed & Serie A-segmentet, i samband med deras investering i Mindler, Sveriges största digitala tjänst för psykisk hälsa.

Serie A rundan, som samlade in EUR 8 millioner, leddes av Ventech och biträddes av Schibsted Growth. Det anskaffade kapitalet ska användas för att accelerera Mindlers expansion i Europa och förstärka bolagets organisatoriska tillväxt och plattformsutveckling.
 
Vinges team bestod av Johan Larsson, Maria Dahlin Kolvik, Karl Hugo Engdahl och Elsie Nassar.

 

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025