Uppdrag

Vinge företräder Caverion Oyj

12 november 2019 M&A

Vinge företräder Caverion Oyj, en av Europas ledande leverantörer av tekniska lösningar för byggnader och industrier, för förvärvet av Huurre Finland Oy, inklusive dotterbolaget Huurre Sweden AB.

Caverion Suomi Oy har ingått ett avtal om förvärv av hela aktiekapitalet i Huurre Finland Oy från Huurre Group Oy. Huurre är en ledande leverantör av energieffektiva CO2-baserade kylsystem och relaterade kylautomationslösningar. Genom förvärvet av Huurre Finland Oy stärker Caverion sitt tekniska utbud inom kylbranschen.

Vingeteamet leddes av delägare Christina Kokko och bestod av Anna Thoms, Vilhelm Rondahl och Viktor Lennartsson (M&A Corporate), Sophia Holm (Employment and Benefits), Hedvig Ekdahl (Commercial Agreements), Karolina Cohrs (Real Estate), Johan Karlsson, Trine Olsen Bergqvist, Sebastian Örndahl och Anna Grigorian (EU and Antitrust) och Jessica Öijer, Christoffer Widström och Nathalie Hughes (VDR).

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026