Uppdrag

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

29 januari 2026 Bank och finans

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.

AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år, och de avses upptas till handel på Nasdaq Stockholm. SEB agerade sole manager i samband med obligationsemissionen.
 
Borgo är ett kreditmarknadsbolag som står under Finansinspektionens tillsyn och som erbjuder bolån och sparkonton på den svenska marknaden. Bolånen distribueras via ICA Banken, Ikano Bank, Lån & Spar Bank, Sparbanken Syd, Söderberg & Partners och Ålandsbanken. Genom en struktur där flera starka aktörer går samman som ägare och förmedlare av krediter, kombinerat med moderna processer, skapas förutsättningar för att kunna erbjuda attraktiva bolån till konsumenter, samt attraktiva sparkonton, på ett ekonomiskt hållbart vis.
 
Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Lionardo Ojeda, Caroline Krassén,  August Ahlin och Nilufer Nouri.

Relaterat

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Hemfixarna

KEYTO fortsätter dess tillväxtresa genom att stärka sitt erbjudande i Sverige genom förvärvet av Hemfixarna Nordic AB.
29 januari 2026