Uppdrag

Vinge biträdde Nordea och Citigroup i samband med riktad nyemission i Better Collective

Vinge har biträtt Nordea Bank Abp och Citigroup Global Markets Limited som är Global Coordinators och Bookrunners i samband med en riktad nyemission om 312 miljoner kronor i Better Collective A/S genom ett accelererat bookbuilding-förfarande.

Vinges team bestod av Erik Sjöman, David Andersson och Martin Svanberg.

Relaterat

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026