Uppdrag

Vinge biträdde Creades vid avyttring av aktier i Lindab

Creades AB (publ) har sålt 4 250 000 aktier i Lindab International AB (publ) till institutionella investerare genom ett accelererat auktionsförfarande till ett pris om SEK 100 per aktie, dvs. en total köpeskilling om 425 miljoner kronor.

Vinge (Erik Sjöman) biträdde Creades.
 

Relaterat

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission som förväntas tillföra Oncopeptides cirka 200 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
3 mars 2026