Pressmeddelande

Vinge och SOK ska lyfta tillsammans

5 juli 2016 Om byrån

Sveriges Olympiska Kommitté, SOK, har slutit en överenskommelse med Advokatfirman Vinge om ett flerårigt samarbete där Vinge blir juridisk rådgivare och leverantör till SOK.

- Rättighets- och varumärkesfrågor, avtalsjuridik samt bolagsfrågor är områden där Vinges starka kompetens och erfarenhet kommer den växande svenska olympiska verksamheten till godo. Vi är mycket glada åt att inleda ett samarbete med en redan starkt engagerad partner som ligger i spets på sina områden och vet hur man ska lösa upp juridiska knutar, säger Peter Reinebo verksamhetschef för SOK.

- Det är många intressanta frågor och vi ser mycket fram emot att kavla upp ärmarna och starta samarbetet med SOK. SOK:s ambitioner och värderingar stämmer väl in på vår egen verksamhet. Att vara främst inom våra discipliner och att tillsammans nå högst upp på resultatlistan, säger Maria-Pia Hope VD på Vinge.

För vidare information om samarbetet kontakta:
Ulrika Westin, Marknads- & Kommunikationschef på Vinge, ulrika.westin@vinge.se, 070-714 30 29
Lotta Olsson, Tf Marknads- & Kommunikationschef på SOK, lotta.olsson@sok.se , 0709-828040

Relaterat

Möt en Vinge - Anna Edström

Anna Edström, Managing Partner på Vinges kontor i Malmö delar med sig av vad som ingår i hennes uppdrag och vad som lockade henne att ta sig an rollen som MP.
27 oktober 2025 Om byrån

Vinge topprankat av IFLR1000

Den 9 oktober presenterade IFLR1000 resultaten av årets undersökning, där Vinge behåller sin position som högst rankad inom samtliga verksamhetsområden.
9 oktober 2025 Om byrån

Vinge utser tre nya delägare och sju nya counsels

Tre nya delägare och sju nya counsels har utsetts på Vinge – en satsning som ytterligare stärker byråns expertis inom flera centrala verksamhetsområden.
7 juli 2025 Om byrån