Nyhet

Nytt nyhetsbrev från Arbetsrätt

1 april 2010

Tiden efter årsskiftet 2010 har varit en intressant tid från ett arbetsrättsligt perspektiv, bland annat med hänsyn till att avtalsrörelsen har dragit igång inom de flesta branscher och dessutom är avklarad inom vissa branscher. I Vinges nyhetsbrev för april månad sammanfattas de mest intressanta rättsfallen efter årsskiftet från Arbetsdomstolen avseende bland annat diskriminering och omreglering av anställningsvillkor. Den senare frågan är ständigt aktuell för de flesta arbetsgivare och vi har därför i detta nyhetsbrev valt att ägna extra utrymme åt att utreda möjligheterna till omreglering av anställningsvillkor. Nyhetsbrevet innehåller dessutom andra arbetsrättsliga nyheter som är särskilt intressanta att belysa.

Trevlig läsning!

Nyhetsbrev April 2010 - Anställning och Förmåner

Relaterade nyheter

Vinge topprankat i 12 områden i Chambers & Partners Europe Guide 2023

Ett stort tack till alla våra klienter som bistått med viktig feedback i samband med Chambers & Partners årliga ranking. Resultatet har nu offentliggjorts, och vi gläder oss åt topprankingar i 12 områden och ett betydande antal individuella rankingar.
17 mars 2023

New Swedish FDI Act

The Swedish Government has proposed a new act on screening of foreign direct investments that will be applicable to transactions closing on 1 December 2023 or later. The purpose of the FDI Act is to prevent foreign direct investments that may harm national security, public order or public safety.
16 mars 2023

Victor Ericsson - ny delägare vid Vinges Stockholmskontor

Det började med en fördjupningskurs i skatt. Tio år senare är Victor Ericsson en av våra nya delägare i gruppen för företagsbeskattning på Vinges Stockholmskontor. Vi tog en pratstund för att höra om hans bana från praktik på konsultbyrå till skattejuridik för samtliga Vinges kontor.
10 mars 2023