Nyhet

Möt Martin Cronsioe – ny delägare inom Private Funds

26 februari 2026 Karriär

När Martin vid årsskiftet tillträdde som delägare var det kulmen på en resa som började redan 2015, då han för första gången klev in på Vinge som studentmedarbetare. Efter några år i M&A-gruppen valde han att bredda perspektivet på Fjärde AP-fonden. Men med en tydlig idé om vad han ville bygga återvände han 2022 till Vinge för att vara med och etablera byråns Private Funds-verksamhet. Vi har träffat Martin för att prata om resan hit, Vinges erbjudande inom Private Funds och vad som driver honom i den nya rollen.

Berätta om din bakgrund och din resa till Vinge

Jag började på Vinge 2015 som studentmedarbetare, var sommarnotarie 2016 för att därefter börja arbeta heltid som biträdande jurist i M&A-gruppen 2017. Efter att ha fått ett spännande erbjudande gick jag vidare till Fjärde AP-fonden, där jag arbetade i två år på den legala sidan med att bygga ut och utveckla fondens private equity-portfölj. 

Under den tiden växte en idé fram kring hur juridisk rådgivning till fondförvaltare och investerare skulle kunna ske mer affärsnära och integrerat. Tillsammans med Marcus Andersson tog jag kontakt med Vinge och föreslog att vi skulle starta en dedikerad Private Funds-grupp som fokuserade på fondetableringar. I september 2022 började vi på Vinge för att tillsammans med Mattias Schömer i Vinges skattegrupp starta verksamheten. Då var vi två jurister i Private Funds – i dag är vi tio.

Varför valde du Vinge?

Det var nog i ärlighetens namn inget riktigt informerat val – jag hade väldigt dålig koll på skillnaderna mellan de stora affärsjuridiska byråerna men jag kände mig hemma direkt. Det blev snabbt uppenbart att Vinge är en organisation och arbetsgivare som vågar tänka nytt och ge utrymme för initiativ. Att jag både har lämnat byrån och senare kunnat komma tillbaka för att få förtroendet att bygga upp ett nytt verksamhetsområde och nu bli delägare, tycker jag säger en hel del om kulturen.

Vinge är entreprenöriellt på riktigt. Man testar idéer, man vågar satsa och man tar tillvara på medarbetarnas engagemang. I vårt fall blev det väldigt lyckat.

Vad betyder delägarskapet för dig personligen?

Delägarskapet innebär ett stort förtroende och ansvar, och är för mig ett bevis på att satsningen på Private Funds har landat väldigt bra. Det blir enklare att bygga vidare på det vi har skapat, både internt i organisationen och i relationen till våra klienter.

Jag tror starkt på Vinges affärsmodell och i synnerhet vårt fullserviceerbjudande. Sättet vi arbetar på, hur vi tar oss an nya uppdrag och utmaningar och hur vi samarbetar över verksamhetsområden, är något jag är väldigt stolt över att få vara med och utveckla vidare som delägare.

Hur skulle du beskriva ditt specialistområde i dag?

Inom Private Funds arbetar vi framför allt med att hjälpa fondförvaltare att etablera nya fonder och att resa kapital till dem. Vårt erbjudande är uppbyggt kring tre delar som hänger tätt samman: corporate, tax och regulatory.

Vi projektleder hela processen, tar fram och förhandlar avtal, etablerar strukturerna och säkerställer att rådgivningen håller ihop i alla delar. För klienterna innebär det ett samlat fullserviceerbjudande, där de får en helhetslösning från Vinge utan att behöva koordinera flera olika rådgivare parallellt. Det är kärnan i vår affärsidé och har visat sig ligga väldigt bra i linje med våra klienters behov och efterfrågan.

Verksamheten har vuxit snabbt och vi upplever att vi etablerat oss starkt på marknaden på kort tid. Stockholm har dessutom befäst sin roll som en finansiell hubb i norra Europa, och Sverige har en mycket stark och välfungerande marknad för riskkapital som visat sig vara ett föregångsexempel för andra europeiska länder. Mot den bakgrunden är Private Funds ett naturligt och strategiskt viktigt område för Vinge.

Vilka utmaningar möter era klienter just nu?

En fråga många fondförvaltare brottats med den senaste tiden är strukturfrågor kopplade till carried interest – inte minst mot bakgrund av de många skatteprocesser som Skatteverket drivit de senaste åren inom detta område. Vinge har under lång tid varit djupt engagerade i dessa frågor och drivit större delen av de pilotmål som har vunnits på området. Det har gett oss rätt förutsättningar för integrerad rådgivning som är i framkant av den senaste rättsutvecklingen på skatteområdet när vi hjälper våra klienter att etablera nya fonder.

För våra klienter innebär det att de får en lösning som är väl genomtänkt, testad och utvecklad baserat på praktisk erfarenhet. Genom att vi arbetar över stora delar av marknaden har vi också god förståelse för vilka villkor och krav som investerare ställer, vilket gör att vi tidigt i processen kan hjälpa våra klienter navigera rätt när de reser kapital.

Vad ser du som ditt ansvar som delägare?

Utöver det dagliga rådgivande arbetet är jag sedan årsskiftet arbetsgruppschef för Private Funds. Även om jag varit med och grundat gruppen känns det särskilt meningsfullt att nu få fortsätta utveckla den i ett större sammanhang och i rollen som delägare.

Jag ser särskilt fram emot att ytterligare utveckla vårt breda erbjudande till våra private equity-klienter, där Vinges styrka som fullservicebyrå ger oss unika möjligheter att arbeta ännu bredare och närmare klienterna på många områden. I våra fondrelaterade uppdrag har AI-verktyg blivit viktiga hjälpmedel för att höja både kvalitet och effektivitet, och integrationen av dessa i våra processer är ett högt prioriterat område som vi lägger ner enormt mycket tid och energi på för att säkerställa maximalt värdeskapande för våra klienter.

Avslutningsvis – vilket råd skulle du ge till en yngre kollega som vill bli delägare?

Sätt dig tidigt in i klientens situation och förstå deras affär på riktigt innan du ger råd. Se alltid på det du levererar med klientens ögon och fråga alltid dig själv vilket värde du levererar till klienten. 

Det är också viktigt att bygga långsiktiga relationer. Små insatser tidigt i karriären kan få stor betydelse längre fram. Känn stolthet i kvaliteten på det arbete du levererar och stå fullt ut bakom dina råd. Ibland kan det innebära att man behöver ta svåra diskussioner på kort sikt, men det bygger förtroende och relationer på lång sikt, vilket jag tror stenhårt på.