Uppdrag

XOR Group AB sålt till Visma Software Holding

12 maj 2005

Visma Software Holding AB, en skandinavisk programvaruleverantör, har förvärvat XOR Group AB, ett svenskt programvaruföretag, för ca MEUR 12,97. Köpesumman består av MSEK 48,5 (MEUR 5,28) och 800.000 aktier i Visma ASA, med en slutnotering på 84 NOK (9,492 EUR) den 18 februari 2004. Visma Software ingår i Visma ASA, ett börsnoterat norskt holdingbolag.

Vinge representerade ägarna till XOR Group AB. Ansvarig delägare på Vinge var Jan Örtenholm som biträddes av Jesper Ottergren.

Relaterat

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026