Uppdrag

Wärtsilä förvärvar Puregas Solutions

4 oktober 2017 M&A

Vinge har biträtt ägarna av Puregas Solutions vid försäljnig av bolaget till teknologikoncernen Wärtsilä.

Puregas Solutions är en svensk leverantör av nyckelfärdiga lösningar för uppgradering till biogas. Puregas är en ledande aktör inom sitt område med dotterbolag i Tyskland, Danmark, Storbritannien och USA. Transaktionen värderas (företagsvärdering) till 280 milj kr med en evtillkommande tilläggsköpeskilling på 70 milj kr.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Andrea Ahlgren och Desirée Sjöblom samt VDR-assistenterna Viktoria Owetz och Cathrin Larsson.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026