Uppdrag

Vinge rådgivare till Sigma i outsourcingavtal

22 oktober 2012

Vinge har biträtt Sigma i samband med avtal med Ramirent om leverans av IT-tjänster för hela Ramirents organisation i 13 länder.

Avtalet avser bland annat etablering och utrullning av globala tjänster i 13 länder samt design och etablering av specifika tjänster för särskilda affärsverksamheter. Avtalet gäller i fem år med möjlighet till förlängning.

Vinges team bestod  av Björn Gustavsson (ansvarig delägare IP & Technology) och Philip Watson (biträdande jurist IP & Technology).

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026