Uppdrag

Vinge rådgivare till Electra Gruppen vid notering på NASDAQ OMX

28 maj 2009

Vinge företräder Electra Gruppen AB i samband med byte av börslista från First North till NASDAQ OMX Stockholm. Första dag för handel beräknas bli den 1 juni 2009.  

I samband med noteringen på NASDAQ OMX Stockholm kommer handeln med Electra Gruppens aktier på First North att upphöra. Inga nya aktier kommer att emitteras i samband med noteringen. 

Electra Gruppen driver butikskedjor för hemelektronik- och telekomprodukter. Företaget grundades 1949 och har sitt huvudkontor och huvuddelen av sin verksamhet i Kalmar. Electra Gruppen har cirka 90 anställda.  

Vinges team bestod av ansvarig delägare Jesper Ottergren tillsammans med biträdande juristerna Christian Lindhé, Marcus Bergdahl, Ida Christensson och Anna Bjering.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026