Uppdrag

Vinge rådgivare till Electra Gruppen vid notering på NASDAQ OMX

28 maj 2009

Vinge företräder Electra Gruppen AB i samband med byte av börslista från First North till NASDAQ OMX Stockholm. Första dag för handel beräknas bli den 1 juni 2009.  

I samband med noteringen på NASDAQ OMX Stockholm kommer handeln med Electra Gruppens aktier på First North att upphöra. Inga nya aktier kommer att emitteras i samband med noteringen. 

Electra Gruppen driver butikskedjor för hemelektronik- och telekomprodukter. Företaget grundades 1949 och har sitt huvudkontor och huvuddelen av sin verksamhet i Kalmar. Electra Gruppen har cirka 90 anställda.  

Vinges team bestod av ansvarig delägare Jesper Ottergren tillsammans med biträdande juristerna Christian Lindhé, Marcus Bergdahl, Ida Christensson och Anna Bjering.

 

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026