Uppdrag

Vinge rådgivare till Electra Gruppen vid notering på NASDAQ OMX

28 maj 2009

Vinge företräder Electra Gruppen AB i samband med byte av börslista från First North till NASDAQ OMX Stockholm. Första dag för handel beräknas bli den 1 juni 2009.  

I samband med noteringen på NASDAQ OMX Stockholm kommer handeln med Electra Gruppens aktier på First North att upphöra. Inga nya aktier kommer att emitteras i samband med noteringen. 

Electra Gruppen driver butikskedjor för hemelektronik- och telekomprodukter. Företaget grundades 1949 och har sitt huvudkontor och huvuddelen av sin verksamhet i Kalmar. Electra Gruppen har cirka 90 anställda.  

Vinges team bestod av ansvarig delägare Jesper Ottergren tillsammans med biträdande juristerna Christian Lindhé, Marcus Bergdahl, Ida Christensson och Anna Bjering.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025