Uppdrag

Vinge rådgivare till Ballingslöv vid Stena Adactums uppköpserbjudande

13 juni 2008

Vinge biträder med rådgivning till styrelsen för Ballingslöv International AB (publ) i samband med det offentliggjorda uppköpserbjudandet från Stena Adactum AB avseende Ballingslöv. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till cirka 1.222 miljoner kronor. 

Vinges team bestod av delägare Göran Nyström tillsammans med bland andra biträdande juristen Jonas Johansson.
 


 
 

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026