Uppdrag

Vinge rådgivare när Helo Group OY förvärvar Tylö Group

26 augusti 2008

AAC Capital förvärvar, genom sitt portföljbolag Helo Group OY (tidigare Saunatec Ltd), Tylö Group. Genom förvärvet skapas världens största bastufabrikant med ledande varumärken såsom Helo, Finnleo, Tylö och Kastor.

AAC biträds av Vinge. Ansvarig delägare är Ulf Sallnäs assisterad av, bland andra, Fredrik Dahl, Nina Farrahi och Sarah Khalil. Waselius & Wist, med Jan Waselius som ansvarig delägare, har biträtt AAC i frågor relaterade till Tylö Groups verksamhet i Finland.

Tylö som etablerades 1949 är baserat i Halmstad. Tylö är den näst största bastufabrikanten i världen med en försäljning på 36 miljoner euro. Tylö utvecklar, tillverkar och säljer ett brett urval av produkter såsom bastuaggregat, ångbad, kontrollenheter och bastutillbehör. Tylös viktigaste marknader är Sverige, Ryssland, Norge och Frankrike.

Helo, etablerat 1919, är baserat i Hanko i Finland. Företagets viktigaste marknader är Finland, USA, Tyskland och Storbritannien. Helos försäljning uppgår till cirka 50 miljoner euro. Helo har ägts av ACC Capital sedan 2006.

Affären är villkorad av erforderliga tillstånd från konkurrensmyndigheterna.

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026