Uppdrag

Vinge rådgivare när bioteknikbolaget Phadia säljs för 22 miljarder

20 maj 2011

Cinven har tecknat avtal med Thermo Fisher Scientific om att sälja det Uppsalabaserade bioteknikbolaget Phadia Group för 22 miljarder kronor. Phadia är en avknoppning från tidigare Pharmacia och har en ledande position inom allergitestning.

Vinge agerade som lokal rådgivare avseende svensk rätt åt Cinven/Freshfields. Teamet bestod av Christina Kokko, Joacim Rydergård, Jonas Bergström, Alex Miller och Albert Wållgren.
 

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026