Uppdrag

Vinge rådgivare i börsintroduktionen av Lifco

21 november 2014

B-aktierna i Lifco AB (publ) har efter ett erbjudande till allmänheten i Sverige samt institutionella investerare i Sverige och utlandet upptagits till handel på Nasdaq Stockholms huvudmarknad. Priset i erbjudandet var 93 kronor per aktie, motsvarande ett marknadsvärde för Lifcos samtliga aktier om cirka 8,4 miljarder kronor.

Vinge biträdde Lifco. Vinges team bestod huvudsakligen av Erik Gabrielson, Erik Sjöman, Jesper Schönbeck, Anna Edström och Christian Lindhé jämte ett stort antal övriga medarbetare.

 

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026