Uppdrag

Vinge ombud till James Fisher Defence

21 mars 2014

Vinge har agerat ombud till James Fisher Defence (JFD), ett ledande globalt verkstadsföretag inom undervattensverksamhet, i förvärvet av Defence Consulting Europe AB (DCE), med bas i Vaxholm, Sverige. DCE konstruerar och tillverkar så kallade Swimmer Delivery Vehicles (SDVs) för hemliga operationer. Förvärvet stärker ytterligare JFD:s erbjudande till kunder inom segmentet Special Operations, samt utökar utbud av de SDV-produkter och lösningar som företaget tillhandahåller till marknaden, som bland annat består av specialstyrkor, polis, terrorismbekämpning, havsskydd och minskydd. Som en del av förvärvet kommer DCE att ta över varumärket JFD, och agera som James Fisher Defence Sverige.
 
JFD är noterat på Londonbörsen.
 
Teamet från Vinge bestod av bland andra delägare Henrik Wenckert, Alex Miler och Axel Hedberg.

Relaterat

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.
21 januari 2026

Vinge har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS

Vinge, tillsammans med Advokatfirmaet Thommessen har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS från Å Energi-ägda Nettpartner AS.
19 januari 2026

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Smartify

KEYTO fortsätter dess tillväxtresa genom att stärka sitt erbjudande i Sverige genom förvärvet av Smartify Sverige AB.
19 januari 2026