Uppdrag

Vinge medverkar i försäljningen av PAX

3 september 2013

Vinge medverkar i försäljningen av PAX till Volution. PAX har en marknadsledande ställning i Norden inom ventilations- och värmeprodukter och utvecklar, tillverkar och säljer våtrumsfläktar, ventilationsprodukter, handdukstorkar samt oljefyllda radiatorer för hemmiljö.

Vinge företräder säljaren, med riskkapitalfonden Litorina Kapital II som huvudägare. Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristerna Joacim Rydergård och Mia Örnfeldt.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026