Uppdrag

Vinge hjälper SJ köpa tåg för 2 miljarder

22 maj 2008

SJ har träffat avtal med Bombardier om leverans av en ny version av tågtypen Regina, snabba motorvagnståg för fjärrtågsuppdrag, som ska ersätta X 2000-tåg på ett antal sträckor. De nya tågen sätts i drift 2010 och avses trafikera bland annat sträckorna från Stockholm till Värmland, Dalarna, Småland och Trestadsregionen samt Västkustbanan (Göteborg – Malmö). Den första beställningen avser 20 tåg, till ett värde av c:a 2 miljarder kronor.
 
Vinge har biträtt SJ. Björn Gustavsson har varit ansvarig delägare, biträdd av Mikael Satama Granberg, båda från Vinges arbetsgrupp för IT, Teknik och Telekom.

Relaterat

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026