Uppdrag

Vinge hjälper SJ köpa tåg för 2 miljarder

22 maj 2008

SJ har träffat avtal med Bombardier om leverans av en ny version av tågtypen Regina, snabba motorvagnståg för fjärrtågsuppdrag, som ska ersätta X 2000-tåg på ett antal sträckor. De nya tågen sätts i drift 2010 och avses trafikera bland annat sträckorna från Stockholm till Värmland, Dalarna, Småland och Trestadsregionen samt Västkustbanan (Göteborg – Malmö). Den första beställningen avser 20 tåg, till ett värde av c:a 2 miljarder kronor.
 
Vinge har biträtt SJ. Björn Gustavsson har varit ansvarig delägare, biträdd av Mikael Satama Granberg, båda från Vinges arbetsgrupp för IT, Teknik och Telekom.

Relaterat

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026