Uppdrag

Vinge hjälper Riksgälden ge lån till Volvo

29 december 2010

Har tidigare hjälpt Saab till liknande lån 
 
Vinge har för andra gången under 2010 hjälpt staten via Riksgälden i samband med lån från Europeiska investeringsbanken (EIB) till den svenska bilindustrin. Vid båda tillfällena har Vingeadvokater hjälpt till att ordna en statlig kreditgaranti för finansiering i syfte att få fram bränslesnålare och miljövänligare bilmodeller i framtiden. Tidigare har Vinge hjälpt till i samband med Saab Automobiles lån och nu är det Volvos tur. Sammanlagt har Vinge hjälpt Riksgälden att garantera lån på cirka 7,5 miljarder kronor. Och vid båda tillfällena har Vinges advokat Maria-Pia Hope varit ansvarig delägare i processerna. 
 
- Vi har genom dessa processer följt den svenska bilindustrin på nära håll under en period som varit mycket utmanande och händelserik. För oss har det rört sig om stora komplexa projekt där vi fått ta ställning till frågor inom många olika rättsområden och ofta arbeta med avtal som det inte funnits några egentliga förlagor för, säger Vinges Maria-Pia Hope.
 
Den senaste processen var Volvo PV:s lån på 3,5 miljarder kronor som går till forskning och utveckling för bättre bränsleeffektivitet och lägre utsläpp. Lånen kommer bland annat att användas för inköp av ny utrustning.
Vinges projektteam leddes av Maria-Pia Hope och teamet bestod av Dan Hanqvist, Peter Svanqvist, Sofia Berg, Elin Hjort och Anders Frick.
 
Vid det tidigare tillfället hjälpte Vinge svenska staten genom Riksgälden att ge lån till Saab Automobile AB på cirka 4 miljarder kronor. Det statliga garantiavtalet ingicks i samband med closing av Spyker Cars N.V.s förvärv av samtliga aktier i Saab i februari i år. Vinges team bestod då av delägarna Maria-Pia Hope (ansvarig delägare), Carl Gustaf De Geer, Fabian Ekeblad och Per Eric Alvsing, biträdande juristerna Dan Hanqvist, Louise Brorsson Salomon, Nils-Taro Lock, Christina Olsson Rosén, Tina Hård och Sofia Berg samt projektassistenten Bettina Gamba.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026