Uppdrag

Vinge hjälper NAXS i samband med listbyte till NASDAQ OMX Stockholm

1 juni 2010

NAXS Nordic Access Buyout Fund AB (publ) startade sin verksamhet 2007 och är ett bolag som investerar i buyout-fonder med ett nordiskt fokus. Syftet är att göra den nordiska riskkapitalmarknaden tillgänglig för en bredare krets av investerare som även erbjuds likviditet genom NAXS marknadsintroducerade aktie. Aktien är listad på NASDAQ OMX First North sedan maj 2007 och NASDAQ OMX Stockholms bolagskommitté har nu godkänt att NAXS aktie tas upp till handel på NASDAQ OMX Stockholm. Första dag för handel med NAXS aktie på NASDAQ OMX Stockholm är planerad till måndagen den 7 juni 2010 och sista dag för handel på NASDAQ OMX First North beräknas till fredagen den 4 juni 2010.

Vinges team har primärt bestått av Göran Nyström, Jesper Schönbeck och Emil Hedberg.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026