Uppdrag

Vinge har medverkat vid försäljningen av Absortech International AB

15 juni 2012

Vinge har biträtt en av säljarna vid överlåtelsen av Absortech till PEQ AB samt i samband med dennes reinvestering. Absortech har utvecklat ett antal produkter anpassade för containers, vilka absorberar fukt från luften och därigenom skyddar godset i containern från fukt och mögelskador. Bolaget har direkt eller genom distributörer ett stort antal stora internationella kunder i samtliga världsdelar, och egen produktion i såväl Sverige som Asien.

Vinges team har letts av Anders Strid (M&A) och Raoul Svensson (skatt). IMAP har varit finansiell rådgivare till säljarna.

Relaterat

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026

Vinge biträder Ambea i budet på Humana

Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
29 juni 2026

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026