Uppdrag

Vinge har hjälpt Apoteket Omstrukturering AB att sälja apotek

10 november 2009

Vinge har företrätt Apoteket Omstrukturering AB i samband med omregleringen av den svenska apoteksmarknaden och avyttringen genom Apoteket AB (publ) av åtta så kallade klusterbolag innehållande totalt 465 apotek till Kronans Droghandel / KF, Altor, Priveq / Investor Growth Capital respektive Segulah för en sammanlagd köpeskilling om ca 5,9 miljarder kronor.

Vinges team har letts av Carl Gustaf De Geer och Henrik Wenckert och har involverat jurister bland annat inom områdena M&A, bank & finans, EG- och konkurrens,  IT/Telekom, arbetsrätt, hyresrätt, IP samt regulatoriska frågor rörande läkemedelslagstiftningen inkl. tillståndsgivning på apoteksmarknaden.

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026