Uppdrag

Vinge har företrätt Vicore Pharma Holding AB (publ) i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Vicore Pharma Holding AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Vicore Pharma tillförs 336 miljoner kronor före transaktionskostnader.

Emissionen riktades till ett antal svenska och internationella institutionella investerare på grundval av ett accelererat bookbuilding-förfarande. Vicore Pharma avser att använda emissionslikviden till att finansiera klinisk fas III-studie med COVID 19-patienter med förväntad start under andra kvartalet 2021 och förväntad fullständig rekrytering i slutet av fjärde kvartalet 2021, C21-tillverkning och uppskalning av aktiviteter inklusive teknisk överföring, GMP-tillverkning och GMP-produktion av kapslar, stärka bolagets IPF franchise och allmänna företagsändamål.

Emissionen är villkorad av efterföljande godkännande vid den extra bolagsstämman som kommer att hållas den 5 mars 2021.

Vinges team har bestått av Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Joel Magnusson och Linnea Petersson.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026