Uppdrag

Vinge har företrätt Sparbanken Skåne

14 augusti 2017

Vinge var rådgivare i samband med Sparbanken Skåne AB (publ):s (”Sparbanken Skåne”) upprättande av ett program för utgivning av säkerställda obligationer i enlighet med lagen (2003:1223) om utgivning av säkerställda obligationer.

Programmet utgör en ram som ger Sparbanken Skåne möjlighet att löpande ta upp lån i svenska kronor inom ett vid varje tid högsta utestående nominellt belopp om 30 miljarder kronor. Upplåning via säkerställda obligationer ger Sparbanken Skåne möjlighet att öka närvaron på kapitalmarknaden och diversifiera upplåningen.

Vinges team bestod av delägare Louise Brorsson Salomon tillsammans med bland andra Josefine Larsson, André Isacson, Lionardo Ojeda och Sara Osman.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026