Uppdrag

Vinge har företrätt Sparbanken Skåne

14 augusti 2017

Vinge var rådgivare i samband med Sparbanken Skåne AB (publ):s (”Sparbanken Skåne”) upprättande av ett program för utgivning av säkerställda obligationer i enlighet med lagen (2003:1223) om utgivning av säkerställda obligationer.

Programmet utgör en ram som ger Sparbanken Skåne möjlighet att löpande ta upp lån i svenska kronor inom ett vid varje tid högsta utestående nominellt belopp om 30 miljarder kronor. Upplåning via säkerställda obligationer ger Sparbanken Skåne möjlighet att öka närvaron på kapitalmarknaden och diversifiera upplåningen.

Vinges team bestod av delägare Louise Brorsson Salomon tillsammans med bland andra Josefine Larsson, André Isacson, Lionardo Ojeda och Sara Osman.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026