Uppdrag

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett erbjudande av konvertibler samt vid en förlängning av existerande kreditfaciliteter

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett erbjudande av konvertibler som tillför Scandic en bruttolikvid om cirka 1 609 miljoner SEK samt vid en förlängning av existerande kreditfaciliteter om 6 650 miljoner SEK.

Scandic är det största hotellföretaget i Norden med omkring 58 000 hotellrum fördelade på cirka 280 hotell i drift och under utveckling. Scandic är noterat på Nasdaq Stockholm, mid cap.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper SchönbeckAmanda KnutssonWilliam Kåge och Anders Sundin Lundberg (Capital markets), Louise Brorsson Salomon, Linn Adelwald, Ludvig Wettergren och Rebecka Målquist (Banking and Finance).

 

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026