Uppdrag

Vinge har företrätt SCA i samband med finansieringen av investeringen i kraftlinerbruket Obbola

22 juli 2020 Bank och finans

Det totala investeringen för Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA (publ) (”SCA”) uppgår till 7,5 miljarder SEK över en femårsperiod.

Investeringen kommer huvudsakligen att finansieras med operativt kassaflöde, kompletterat med koncernens normala finansiering som bland annat består i ingåendet av låneavtal med exportfinansieringsinslag (bl.a. en exportfinansieringsgaranti från Euler Hermes Aktiengesellschaft). De ytterligare detaljerna om exportfinansieringen har inte offentliggjorts.

SCA noterades på Stockholmsbörsen år 1950 och handlas bland annat på börsen Nasdaq Stockholm. SCA:s pressmeddelande och ytterligare information om investeringen återfinns här.

Vinges team bestod i huvudsak av Mikael Ståhl och Ludvig Wettergren.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026