Uppdrag

Vinge har företrätt Rottneros

6 september 2017

Vinge har företrätt Rottneros AB (publ) (”Rottneros”) i samband med en emission av ett icke säkerställt obligationslån med ett rambelopp om 600 MSEK.

Obligationslånet löper på fem år och har en rörlig ränta om STIBOR 3M + 4,15 procentenheter. Swedbank har varit finansiell rådgivare och sole bookrunner i samband med obligationsemissionen.

Likviden från den initialt emitterade portionen av obligationslånet kommer att användas för att slutföra finansieringen av den strategiska planen Agenda 500 och långsiktigt effektivisera koncernens kapitalstruktur. I enlighet med villkoren för obligationslånet avses detta att bli upptaget till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, André Isacson och Lionardo Ojeda.

Relaterat

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026

Vinge biträder Accru Partners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder Accru Partners, och dess ägare Axcel, vid Accru Partners första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 550 miljoner.
23 september 2026

Vinge biträder Sveafastigheter vid emission av obligationer om EUR 350 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) vid dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om EUR 350 miljoner under Sveafastigheters befintliga EMTN-program med ett rambelopp om EUR 2 miljarder.
23 september 2026