Uppdrag

Vinge har företrätt Rottneros

6 september 2017

Vinge har företrätt Rottneros AB (publ) (”Rottneros”) i samband med en emission av ett icke säkerställt obligationslån med ett rambelopp om 600 MSEK.

Obligationslånet löper på fem år och har en rörlig ränta om STIBOR 3M + 4,15 procentenheter. Swedbank har varit finansiell rådgivare och sole bookrunner i samband med obligationsemissionen.

Likviden från den initialt emitterade portionen av obligationslånet kommer att användas för att slutföra finansieringen av den strategiska planen Agenda 500 och långsiktigt effektivisera koncernens kapitalstruktur. I enlighet med villkoren för obligationslånet avses detta att bli upptaget till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, André Isacson och Lionardo Ojeda.

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026