Uppdrag

Vinge har företrätt Realsolv vid fyra förvärv

1 februari 2019 M&A

Vinge har företrätt Realsolv, en koncern som erbjuder förvaltningstjänster till bostadsrättsföreningar, vid förvärven av Conzignus Hem och Fastighet, Rådrum och Valvet Förvaltning samt vid förvärvet av Azets Insights affärsenhet för bostadsrättsföreningsförvaltningstjänster. 

Vinges team har bl.a. bestått av Jonas Bergström, Daniel Rosvall, Oscar Rydén och Manne Bergström.
 

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026