Uppdrag

Vinge har företrätt Procuritas i samband med försäljningen av Ouriginal Group

Vinge har företrätt Procuritas, ett Private Equity-bolag som fokuserar på investeringar i nordiska tillväxtbolag inom mid-market-segmentet, i samband med försäljningen av Ouriginal Group till Turnitin LLC, en global ledare inom akademisk integritet och EdTech.

Ouriginal, som bildats genom en sammanslagning av Urkund och PlagScan, har över trettio års erfarenhet av textanalys och erbjuder ett enkelt, pålitligt och effektivt verktyg för plagiatkontroll.

Vinges team bestod av Jonas Johansson, Karl Klackenberg och Ellinor Wargenbrant (M&A), Mathilda Persson (IT), Tobias Kempas (IP), Sebastian Örndahl och Victoria Fredén (konkurrensrätt) och Viktoria Owetz Leyva (VDR).

 

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026