Uppdrag

Vinge har företrätt Pareto Securities i egenskap av Sole Manager och Bookrunner i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Pareto Securities i egenskap av Sole Manager och Bookrunner i samband med en riktad nyemission av aktier i läkemedelsutvecklingsbolaget Xbrane Biopharma, varigenom Xbrane Biopharma tillförs cirka 200 miljoner kronor före transaktionskostnader.

Emissionen riktades till ett antal svenska och internationella institutionella investerare på grundval av ett accelererat bookbuilding förfarande. Syftet med emissionen var bland annat att anskaffa kapital på ett tids- och kostnadseffektivt sätt, ytterligare diversifiera och stärka Xbrane Biopharmas aktieägarbas, samt finansiera fortsatt utveckling av Xbrane Biopharmas produktportfölj inklusive slutförande av utveckling och regulatorisk process avseende Xlucane.

Vinges team har bestått av Jesper Schönbeck, Linnéa Sellström, Anders Sundin Lundberg och Lisa Malmborg.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026