Uppdrag

Vinge har företrätt Pareto Securities AS och Arctic Securities ASA

26 juni 2013

Vinge har företrätt Pareto Securities AS och Arctic Securities ASA, som agerat arrangörsbanker för Northland Resources AB:s nya obligationsemission om USD 335 miljoner i samband med rekonstruktionen av Northland Resources-gruppen och den ursprungliga obligationsemissionen från den 5 mars 2012 om NOK 460 miljoner och USD 290 miljoner.

Vinges team bestod av delägaren Mikael Ståhl tillsammans med biträdande juristerna Sofia Graflund och Kristin Bernhardtson.

Relaterat

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026