Uppdrag

Vinge har företrätt Pareto Securities AS och Arctic Securities ASA

26 juni 2013

Vinge har företrätt Pareto Securities AS och Arctic Securities ASA, som agerat arrangörsbanker för Northland Resources AB:s nya obligationsemission om USD 335 miljoner i samband med rekonstruktionen av Northland Resources-gruppen och den ursprungliga obligationsemissionen från den 5 mars 2012 om NOK 460 miljoner och USD 290 miljoner.

Vinges team bestod av delägaren Mikael Ståhl tillsammans med biträdande juristerna Sofia Graflund och Kristin Bernhardtson.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026