Uppdrag

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

14 mars 2024

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 300 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.

Oncopeptides är ett biotechbolag inriktat på forskning, utveckling och kommersialisering av behandlingar mot svårbehandlade hematologiska sjukdomar. Bolaget använder sin patentskyddade PDC-plattform för att utveckla peptidlänkade läkemedel som snabbt och selektivt levererar cellgifter in i cancerceller.

Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, William Kåge, Joel Magnusson, Annie Fällström och Maximilian Bengtsson.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026