Uppdrag

Vinge har företrätt OGI i samband med försäljningen av Swedsecur till Valedo Partners

28 mars 2018 M&A

Vinge har företrätt Olsson Groth Invest AB i samband med försäljningen av Swedsecur AB till Valedo Partners III AB genom Prosero Security AB. 

Swedsecur levererar avancerade säkerhetslösningar och är specialiserade på systemintegration av olika IT-, larm- passage-, övervaknings- och säkerhetslösningar. Prosero Security består av ett antal säkerhetsföretag i Sverige och Norge som arbetar med installation och service av lås, larm och övervakningslösningar. Prosero Securitys totala årsomsättning uppgår för närvarande till ca MSEK 550.

Vinges team bestod av Kristian Ford och Anna Edström (fastighetsrättsliga frågor).

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026