Uppdrag

Vinge har företrätt Odevo, ett ledande mjukvaru- och serviceföretag som riktar sig till fastighetsmarknaden, i samband med dess förvärv av Trinity Property Group.

13 juli 2022 M&A

Vinge har varit svenskt ombud och tillsammans med Herbert Smith Freehills biträtt Odevo i samband med förvärvet.

Vinges team bestod av bland andra av Jonas Bergström, Johanna Wiberg och Linnea Petersson (M&A).



Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av RK Projektledning till Qflow

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i RK Projektledning AB till Qflow Group.
5 december 2025

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025

Vinge företräder Valcon vid förvärvet av Bricobomba

Bricobomba AB är ett svenskt företag med expertis inom data och AI. Förvärvet kommer att stärka Valcons kapacitet i Norden och ytterligare utöka företagets förmåga att leverera heltäckande data- och AI-baserade tjänster på paneuropeisk nivå.
5 december 2025