Uppdrag

Vinge har företrätt Nuvia NORDIC AB i samband med förvärvet av Elajo Engineering AB

26 september 2019 M&A

Vinge har företrätt Nuvia NORDIC AB, ett dotterbolag till Soletanche Freyssinet, i samband med förvärvet av Elajo Engineering AB.

Elajo Engineering AB erbjuder strålskyddstjänster till kärnkraftsindustrin och har sitt säte i Oskarshamn.Verksamheten bedrivs hos kärnkraftskunder, främst i Sverige.

Vinges team bestod av bland andra Christina Kokko, Daniel Rosvall, Manne Bergström, Michaela Cronemyr och Hannes Pettersson.

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026