Uppdrag

Vinge har företrätt Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation i samband med förvärvet av Ovako

16 mars 2018 M&A

Vinge har företrätt Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation (”Nippon”) i samband med förvärvet av Ovako från Triton.

Ovako är en global tillverkare av toppteknologiskt högrent stål för kullager och andra avancerade applikationer. Förvärvet av Ovako är ett strategiskt tillskott till Nippons affärskoncept, vilket kommer att stärka och utöka Nippons globala verksamhet och ytterligare stärka deras teknik, produktkvalitet och produktutvecklingsförmåga för specialstål samt säkra en bas för tillverkning och försäljning i Europa.
 
Vinges team bestod bland annat av Daniel Rosvall och Ulrich Ziche och biträdande juristerna Anna Thoms, Hedvig Ekdahl, Edin Agic, Christina Odengran, Peter Issa, Johan Cederblad, Arvid Axelryd och Lisa Sennerby.

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026