Uppdrag

Vinge har företrätt Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation i samband med förvärvet av Ovako

16 mars 2018 M&A

Vinge har företrätt Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation (”Nippon”) i samband med förvärvet av Ovako från Triton.

Ovako är en global tillverkare av toppteknologiskt högrent stål för kullager och andra avancerade applikationer. Förvärvet av Ovako är ett strategiskt tillskott till Nippons affärskoncept, vilket kommer att stärka och utöka Nippons globala verksamhet och ytterligare stärka deras teknik, produktkvalitet och produktutvecklingsförmåga för specialstål samt säkra en bas för tillverkning och försäljning i Europa.
 
Vinges team bestod bland annat av Daniel Rosvall och Ulrich Ziche och biträdande juristerna Anna Thoms, Hedvig Ekdahl, Edin Agic, Christina Odengran, Peter Issa, Johan Cederblad, Arvid Axelryd och Lisa Sennerby.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026