Uppdrag

Vinge har företrätt NAVEX Global i samband med dess förvärv av WhistleB Whistleblowing Centre AB

Vinge har företrätt risk- och compliance mjukvaruföretaget NAVEX Global i samband med dess förvärv av WhistleB Whistleblowing Centre AB, ett bolag som grundades 2011 och som erbjuder ett integrerat ärendehanteringssystem för visselblåsarärenden med en visselblåsarkanal på över 60 språk, som används av kunder i mer än 150 länder.

Vinge’s team bestod av bland andra av Jonas Bergström, Linda Sengul, Desirée Sjöblom och Christina Odengran (M&A), Mathilda Persson och Lisa Hörnqvist (Commercial Agreements och IT), Malin Malm Waerme och Arvid Axelryd (IP), Sara Strandberg (Arbetsrätt), Mia Falk (Compliance), Anna Grigorian (EU- och konkurrensrätt) samt VDR-assistenten Nathalie Hughes.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026