Uppdrag

Vinge har företrätt NAVEX Global i samband med dess förvärv av WhistleB Whistleblowing Centre AB

Vinge har företrätt risk- och compliance mjukvaruföretaget NAVEX Global i samband med dess förvärv av WhistleB Whistleblowing Centre AB, ett bolag som grundades 2011 och som erbjuder ett integrerat ärendehanteringssystem för visselblåsarärenden med en visselblåsarkanal på över 60 språk, som används av kunder i mer än 150 länder.

Vinge’s team bestod av bland andra av Jonas Bergström, Linda Sengul, Desirée Sjöblom och Christina Odengran (M&A), Mathilda Persson och Lisa Hörnqvist (Commercial Agreements och IT), Malin Malm Waerme och Arvid Axelryd (IP), Sara Strandberg (Arbetsrätt), Mia Falk (Compliance), Anna Grigorian (EU- och konkurrensrätt) samt VDR-assistenten Nathalie Hughes.

Relaterat

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026