Uppdrag

Vinge har företrätt Lantmännen ek för i samband med försäljning av Lantmännen Doggy AB

6 juli 2015

Vinge har företrätt Lantmännen ek för i samband med försäljning av Lantmännen Doggy AB till litauiska investmentbolaget NDX. Lantmännen Doggy grundades 1903 och är den största katt- och hundmatstillverkaren i Sverige med varumärken som Doggy, Mjau och Bozita.

Vinges team bestod av bland andra Christina Kokko (ansvarig delägare), Ulrich Ziche, Niclas Winnberg, Sofie Bjärtun och Louise Nordkvist.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026