Uppdrag

Vinge har företrätt Lantmännen ek för i samband med försäljning av Lantmännen Doggy AB

6 juli 2015

Vinge har företrätt Lantmännen ek för i samband med försäljning av Lantmännen Doggy AB till litauiska investmentbolaget NDX. Lantmännen Doggy grundades 1903 och är den största katt- och hundmatstillverkaren i Sverige med varumärken som Doggy, Mjau och Bozita.

Vinges team bestod av bland andra Christina Kokko (ansvarig delägare), Ulrich Ziche, Niclas Winnberg, Sofie Bjärtun och Louise Nordkvist.

Relaterat

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026

Vinge biträder Zengun vid emission av obligationer om SEK 750 miljoner och förtida inlösen av utestående obligationer

Vinge biträder Zengun Group AB (publ) vid dess emission av seniora säkerställda obligationer om SEK 750 miljoner (inom en ram om SEK 1,500 miljoner) och med bolagets parallella frivillig förtida inlösen av tidigare emitterade obligationer.
20 februari 2026

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026