Uppdrag

Vinge har företrätt köparna i samband med förvärv av Eatwell Solutions och North Trade Stockholm

7 november 2012

Vinge har företrätt köparna bestående av främst management och en extern investerare i samband med förvärv av Eatwell Solutions AB samt dotterbolaget North Trade Stockholm AB. North Trade är en ledande leverantör av importerade köttprodukter med bland andra varumärkena Naturkött, Happy Chef och John’s Selection. Koncernen omsatte förra året över 700 miljoner kronor.

Vinges team bestod av bland andra delägarna Henrik Wenckert och Fabian Ekeblad samt biträdande jurist Kristina Ekberg.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026