Uppdrag

Vinge har företrätt Intrum i samband med flera finansieringstransaktioner

20 september 2019 Bank och finans

Vinge har företrätt Intrum AB (publ) i samband med flera finansieringstransaktioner under 2019 års tredje kvartal.

Intrum emitterade obligationer om 750 MEUR i juli och 850 MEUR i september samt ingick ett backupkreditavtal med vissa nordiska banker om 2000 MSEK i juli 2019. Vinge har biträtt Intrum vad gäller svensk rätt i förhållande till samtliga transaktioner.

Vinges team har bland annat bestått av Louise Brorsson Salomon, Josefine Larsson, Pauline Lagerstrand, Jolinn Uhlin och Anders Sundin Lundberg.
 

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026