Uppdrag

Vinge har företrätt Insight Partners i samband med deras deltagande i en investeringsrunda i Insurely om 190 MSEK.

Vinge har företrätt Insight Partners i samband med deras deltagande i en investeringsrunda om 190 MSEK i Insurely. Insurely erbjuder en digital plattform som möjliggör för försäkringstagare att enkelt få en översikt över sina försäkringar.

Vinges team har bestått av Christina Kokko, Johan Larsson, Isabelle Wållgren och Nando Basic (M&A), Viveka Classon och Elin Samara (Insurance regulatory), Fredrika Hjelmberg (IT), Nicklas Thorgerzon (GDPR), Elin Broman (Arbetsrätt), Axel Lennartsson (IPR), Tove Tullberg (Compliance) och Sara Dahlros Sköld (VDR).

 

 

Relaterat

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Arkivia i samband med en kapitalanskaffning om 40 miljoner

Vinge har företrätt legaltech-bolaget Arkivia i samband med en fulltecknad nyemission om 40 miljoner kronor med nya och befintliga ägare. Rundan leddes av node.vc. I samband med nyemissionen tecknade Arkivia även Advokatsamfundets första ramavtal för ett ärendehanteringssystem.
5 oktober 2026

Vinge har företrätt Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Meaplus AB och Nubibus Software AB

Vinge har företrätt Main Capital och dess portföljbolag Pointsharp vid Pointsharps förvärv av Meaplus AB och Nubibus Software AB. Pointsharp är en svensk leverantör av lösningar inom identitets- och åtkomsthantering samt säkert informationsutbyte, med verksamhet i Norden, DACH och Benelux. Förvärvet kompletterar Pointsharps befintliga erbjudande med funktionalitet inom säker digital kommunikation och stärker bolagets position på den svenska marknaden inom offentlig sektor, särskilt inom kommun- och vårdsegmenten. Transaktionen är Pointsharps sjätte tilläggsförvärv sedan Main Capital blev investeringspartner i november 2020.
1 oktober 2026