Uppdrag

Vinge har företrätt Industrifonden i samband med investering

4 mars 2020 Försäkring

Vinge har företrätt Industrifonden i samband med Industrifondens investering i ShardSecure Inc. ShardSecure har utvecklat Microshard™ som ökar säkerheten för data i molnlösningar.

Vinges team bestod av Johan Larsson, Johanna Wiberg och Stojan Arnerstål.

Relaterat

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026