Uppdrag

Vinge har företrätt IBM Sweden

Vinge har företrätt IBM Sweden i samband med att bolaget, som en del av den globala avknoppningen, separerat och omorganiserat den verksamhet i Sverige som hanterar it-infrastrukturtjänster och etablerat det nya bolaget Kyndryl.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med avyttring av rättigheterna till Zubsolv i USA

Vinge har biträtt Orexo avseende svensk rätt i samband med avyttringen av de amerikanska rättigheterna avseende Zubsolv till Dexcel Pharma USA.
14 januari 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Haapanen

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Haapanen, som är ett väletablerat finskt specialistbolag.
14 januari 2026

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026