Uppdrag

Vinge har företrätt Gränges vid koncentrationsprövningen av förvärvet av Impexmetal (Aluminium Konin)

8 december 2020 EU‑ och konkurrensrätt

Vinge har företrätt Gränges AB (publ) vid den konkurrensrättsliga prövningen av förvärvet av Impexmetal (Aluminium Konin).

Koncentrationen anmäldes bl.a. till den Europeiska Kommissionen. Efter en grundlig prenotifieringsfas och formell granskning, som bl.a. inkluderade flertalet marknadskontakter, beslutade Kommissionen den 23 september 2020 att ovillkorligen godkänna koncentrationen, som resulterar i en sammanslagning av parternas verksamhet inom valsade aluminiumprodukter, efter en fas 1-undersökning.

Beslutet finns tillgängligt på:  https://ec.europa.eu/competition/mergers/cases1/202050/m9560_488_3.pdf

Vinges team bestod i huvudsak av Pär Remnelid, Johan Wahlbom och Julia Söderdahl.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025