Uppdrag

Vinge har företrätt Gränges vid koncentrationsprövningen av förvärvet av Impexmetal (Aluminium Konin)

8 december 2020 EU‑ och konkurrensrätt

Vinge har företrätt Gränges AB (publ) vid den konkurrensrättsliga prövningen av förvärvet av Impexmetal (Aluminium Konin).

Koncentrationen anmäldes bl.a. till den Europeiska Kommissionen. Efter en grundlig prenotifieringsfas och formell granskning, som bl.a. inkluderade flertalet marknadskontakter, beslutade Kommissionen den 23 september 2020 att ovillkorligen godkänna koncentrationen, som resulterar i en sammanslagning av parternas verksamhet inom valsade aluminiumprodukter, efter en fas 1-undersökning.

Beslutet finns tillgängligt på:  https://ec.europa.eu/competition/mergers/cases1/202050/m9560_488_3.pdf

Vinges team bestod i huvudsak av Pär Remnelid, Johan Wahlbom och Julia Söderdahl.

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025