Uppdrag

Vinge har företrätt Fouriertransform

30 september 2010

Vinge har företrätt Fouriertransform AB som investerar, genom en riktad nyemission, i MaxTruck AB. MaxTruck har tagit fram en ny typ av eldriven truck som bl.a. kan röra sig i alla fyra riktningar (s.k. omnidirectional) från stillastående och rotera runt sin egen axel.

Fouriertransform deltar i nyemissionen tillsammans med bland andra grundaren och VD:n, Conny Lindström. Efter emissionen blir Fouriertransform den näst störste enskilde ägaren.

Utvecklingen av den eldrivna trucken har pågått sedan 2001 och i oktober 2009 presenterades prototypen. Truckens unika rörlighet innebär att den kräver avsevärt mindre utrymme jämfört med konventionella truckar och har därför en betydligt kortare färdväg, vilket bl.a. medför ett mycket bättre utnyttjande av lageryta. 

Fouriertransform är ett statligt venture capital-bolag som, på kommersiella grunder, stödjer innovativa bolag och företagare som kan bidra till att vitalisera svensk fordonsindustri.

Delägaren Bo Adrianzon tillsammans med biträdande juristen Johan Steen har biträtt i förhandlingarna. Biträdande juristerna Adam Weissbach (IP-rätt) och Sarah Khalil har biträtt i due diligence-processen. 

Relaterat

Vinge har företrätt Ingka Investments i samband med dess största skogsmarkförvärv

Ingka Investments, investeringsbolag inom Ingka Group (världens största IKEA-återförsäljare), har ingått avtal om att förvärva cirka 153 000 hektar mark, främst skogsmark, från Södra, Sveriges största skogsägareförening.
20 oktober 2025

Vinge företräder Procuritas vid förvärvet av Parkman

Vinge har företrätt Procuritas Capital Investors VII (“Procuritas”) i samband med förvärvet av Parkman i Sverige AB (“Parkman”), ett växande svenskt teknikbaserat parkeringsföretag som tillhandahåller parkeringslösningar. I samband med transaktionen blir även Indigo Management AS minoritetsägare i bolaget.
20 oktober 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.
17 oktober 2025