Uppdrag

Vinge har företrätt Eurocomercial Properties vid förvärvet av Eurostop i Halmstad

31 augusti 2012

Vinge har företrätt Eurocommercial Properties vid förvärvet av Eurostop i Halmstad. Förvärvet består av två separata affärer: en Coop Forum butik på 10.800 kvm förvärvades från Atrium Ljungberg och den integrerade gallerian om 13.600 kvm förvärvades från Unibail-Rodamco. Den integrerade gallerian har 31 butiker, varav de största är Willys, H&M, Lindex, Blomsterlandet, Kappahl och Systembolaget. I affären avseende gallerian ingår även ett hotell om 4 160 kvadratmeter samt en mindre del kontor och lagerytor. Den sammanlagda förvärvskostnaden uppgår till 560 miljoner kronor.

Delägare Patrick Forslund tillsammans med bland andra biträdande juristerna Daniel Unger och Anna Lindner har biträtt Eurocommercial Properties.

Relaterat

Vinge har biträtt Bolero i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Vinge har biträtt Bolero Holdings S.à r.l. i samband med nedförsäljning av aktier i Ambea AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 1 december 2025.
2 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av Segers Fabriker

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Segers Fabriker AB till Norrstigen. Segers är ett familjeföretag i Borås med verksamhet i Sverige, Estland och Ukraina, som sedan 1943 har utvecklat och sålt yrkeskläder för hotell, restaurang och vård
2 december 2025

Vinge har biträtt Intea Fastigheter i samband med en riktad emission om cirka 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Intea Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad emission av aktier av serie D varigenom bolaget tillförs cirka 500 miljoner kronor före transaktionskostnader. En del av emissionen förutsätter efterföljande godkännande vid en extra bolagsstämma.
1 december 2025