Uppdrag

Vinge har företrätt Ernströmgruppen i samband med förvärv

Vinge har företrätt Ernströmgruppen i samband med dess förvärv av en majoritetsandel av aktierna i Tubman AB, en ledande distributör av segjärnsrörsystem till den svenska VA-marknaden. Tubman kompletterar Ernströmgruppens affärsområde "Water & Energy" och dess tidigare ägare kvarstår som delägare.

Vinges team bestod huvudsakligen av Magnus Pauli, Jenny Sandlund (Projektledare), Hannah Mark (Kommersiella avtal), Hanna Marberg (Arbetsrätt) och Adam Loewenstein (Hyresavtal).

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026