Uppdrag

Vinge har företrätt EQT i samband med sammanslagningen med Exeter Property Group

Vinge har företrätt EQT i samband med ingåendet av avtal angående sammanslagning med Exeter Property Group, en globalt ledande fastighetsinvesterare med mer än 10 miljarder USD i förvaltat kapital. Den totala köpeskillingen uppgår till 1 870 miljoner USD.

Genom transaktionen kommer EQT att förvärva 100 procent av aktierna i Exeters förvaltningsbolag Property Group, samt 25 procent av vinstdelningen i utvalda existerande fonder. Ward Fitzgerald och övriga aktieägare inom Exeters ledningsgrupp kommer erhålla köpeskilling dels i form av nyemitterade stamaktier i EQT, dels kontant.

Transaktionen är villkorad av sedvanliga fullföljandevillkor och fullföljandet förväntas ske under det andra kvartalet 2021.

Vinges team består huvudsakligen av Dain Hård Nevonen, Erik Sjöman, Linnéa Sellström, Hampus Olsson, Joel Magnusson, Marcus Glader, Emma Johansson och Johan Wahlbom.

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026